Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Kazimierzy Wielkiej


Zawartość stron

PROGRAM 6.1.3 Tytuł projektu: "TWOJA SZANSA"

Okres realizacji projektu: rok 2010

Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich, działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, poddziałanie 6.1.3 Poprawa zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenia aktywności osób bezrobotnych ma na celu przeciwdziałanie i zwalczanie bezrobocia występującego w danym regionie.

Problem ten jest bardzo mocno zarysowany na terenie typowo rolniczego powiatu kazimierskiego. Bieżące analizy rynku pracy obrazują stan zastoju w tworzeniu nowych miejsc pracy. Większość podmiotów gospodarczych to bardzo małe, zazwyczaj rodzinne, a nawet jednoosobowe zakłady nie zainteresowane zatrudnianiem pracowników. Branża ich jest różnorodna z przewagą handlowej. Stopa bezrobocia w powiecie kazimierskim na koniec grudnia 2009 roku wyniosła 11,3%. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że 1918 zarejestrowanych było jako osoby bezrobotne w 2009 roku. W podziale na płeć 965 osób stanowią kobiety i jest to 50,3% w stosunku do ogółu bezrobotnych osób.

Z ogółu zarejestrowanych jest:

  • osób długotrwale bezrobotnych jest zarejestrowanych 1120 w tym 631 kobiet co stanowi 56,3%,
  • osób bez kwalifikacji zawodowych zarejestrowanych jest 381 w tym 199 to kobiety co stanowi 52,2%,
  • bez doświadczenia zawodowego zarejestrowanych jest 1050 osób bezrobotnych w tym 592 kobiety co stanowi 56,3%,
  • bez wykształcenia średniego zarejestrowanych jest 914 osób w tym 370 kobiet co stanowi 40,4%,
  • z wykształceniem wyższym zarejestrowanych jest 127 osób bezrobotnych w tym 89 kobiet co stanowi 70%,
  • osób do 25 roku życia jest zarejestrowanych 669 w tym 370 kobiet co stanowi 55,3%,
  • osób powyżej 50 roku życia zarejestrowanych jest 270 w tym 85 kobiet co stanowi 31,4%,
  • zarejestrowane kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka w liczbie 241.

Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej najwięcej możliwości zatrudnienia odnotowuje się w działalności związanej z handlem, sprzedażą i administracją publiczną.

Uwzględniając powyższą sytuację Powiatowy Urząd Pracy w Kazimierzy Wielkiej przygotował i uzyskał akceptację na realizację projektu, którego uczestnikami będą:

  • kobiety i mężczyźni znajdujący się w trudnej sytuacji na rynku pracy z niską wiarą w swoje możliwości i potrzebujący wsparcia w obszarze umiejętności społecznych, mężczyźni w obszarze komunikacji interpersonalnej, kobiety w obszarze autoprezentacji,
  • kobiety sprawujące opiekę nad osobami zależnymi oraz zajmujące się nieodpłatną pomocą prowadzeniem gospodarstw domowych,
  • kobiety decydujące się na niskopłatną pracę, która umożliwia im jednoczesne godzenie opieki nad osobą zależną,
  • kobiety nie mające dostępu do elastycznych rozwiązań czasu pracy, które umożliwiłyby im pogodzenie obowiązków w gospodarstwie domowym z obowiązkami zawodowymi.

Bez pomocy i wsparcia osoby te mają znacznie mniejsze szanse na samodzielne znalezienie zatrudnienia bądź samozatrudnienia.

Przyczynami zaistniałej sytuacji są:

  • tradycyjny podział ról płci i stereotypy płci powodujące, że kobiety znacznie częściej niż mężczyźni sprawują opiekę nad osobami zależnymi,
  • brak chęci pracodawców organizowania elastycznego czasu pracy dla kobiet i mężczyzn zajmujących się opieką nad osobą zależną,
  • zbyt długi okres pozostawania bez pracy powodujący, że kobiety i mężczyźni tracą wiarę we własne umiejętności,
  • mała liczba ofert pracy skierowanych do kobiet powoduje, że decydują się one na podjęcie pracy na niskich warunkach płacowych.

W związku z trudnościami związanymi z zatrudnieniem zidentyfikowano następujące potrzeby kobiet i mężczyzn:

  • intensyfikacja wiary kobiet i mężczyzn we własne możliwości w szczególności z zakresu autoprezentacji wśród kobiet oraz z zakresu komunikacji interpersonalnej wśród mężczyzn,
  • wzrost aktywności w poszukiwaniu pracy zarówno w grupie kobiet i mężczyzn,
  • podniesienie poziomu wiedzy wśród kobiet i mężczyzn na temat elastycznych form zatrudnienia,
  • nabycie umiejętności z zakresu obsługiwania nowoczesnych urządzeń w branży handlowej, przemysłowej i administracyjno - biurowej.

W związku z możliwością podjęcia działań w ramach programu PO KL Powiatowy Urząd Pracy mając wykwalifikowaną kadrę pracowników oraz kilkuletnie doświadczenie w realizacji takich programów widzi celowość podjęcia tych działań, które z pewnością przyniosą zamierzony cel. Cel ogólny projektu jest zgodny z Planem Działania dla Priorytetu VI na rok 2010.

Cele projektu:

Projekt adresowany jest do kobiet i mężczyzn zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kazimierzy Wielkiej jako bezrobotne, w tym w szczególności osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, wymienione w art. 49 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U z 2008r. Nr 69 poz.415 z późn. zm.). Grupa ta posiada wiele problemów w poruszaniu się po rynku pracy. Celem projektu jest motywowanie do aktywnego poruszania się po rynku pracy i pomoc w uzyskaniu zatrudnienia oraz kompleksowa aktywizacja 191 osobowej grupy kobiet i mężczyzn:

  • w tym 38 osób długotrwale bezrobotnych co stanowi 20% w stosunku do ogółu,
  • 4 osoby niepełnosprawne z terenu powiatu kazimierskiego co stanowi 2% w stosunku do ogółu,
  • 29 osób powyżej 45 roku życia, co stanowi 15% w stosunku do ogółu,
  • 29 osób poniżej 25 roku życia co stanowi 15% w stosunku do ogółu,
  • 77 osób zostanie objęte Indywidualnym Planem Działania co stanowi 40% uczestników projektu.

Doradca zawodowy II stopnia będzie osobom kierowanym na staż udzielał informacji zawodowej lub indywidualnych porad zawodowych. Osoby te zostaną objęte także pośrednictwem pracy. Osoby chcące uzyskać jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej będą objęte indywidualnym poradnictwem zawodowym a następnie Specjalista ds. rozwoju zawodowego udzieli dotacji na podjęcie działalności gospodarczej.

Za dobór osób na staże będzie odpowiedzialny Pośrednik pracy, natomiast za realizację zawartych umów będzie odpowiedzialna osoba zajmująca się programami rynku pracy. Natomiast za dobór osób, którym udzielone zostaną dotacje na podjęcie działalności gospodarczej będzie odpowiedzialny Specjalista ds. rozwoju zawodowego.

Wnioski o przyznanie środków na podjęcie działalności gospodarczej będą rozpatrywane przez komisję powołaną do tego celu.

Zadania do realizacji:

Zadanie 1.

Staż - na tę formę wsparcia będą kierowane kobiety i mężczyźni zarejestrowani w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kazimierzy Wielkiej w oparciu o art. 49 ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy i będą kierowane w okresie I,II, III i IV kwartału 2010 roku.

Informacja zawodowa oraz indywidualne porady zawodowe udzielane osobom kierowanym na staż będą zawierały moduł związane z problemem stereotypizacji zawodów, dzielenie ich na męskie i żeńskie oraz moduł z zakresu polityki równości, godzenia życia zawodowego i prywatnego, moduł mający na celu wsparcie w obszarze umiejętności społecznych, mężczyźni w obszarze komunikacji interpersonalnej, kobiety w obszarze autoprezentacji.

Osoby, które zakończą staż nabędą umiejętności z zakresu obsługiwania nowoczesnych urządzeń w branży handlowej, przemysłowej i administracyjno - biurowej. Nabędą także niezbędne doświadczenie zawodowe podwyższające ich szanse na rynku pracy. Udział kobiet w tej formie wsparcia będzie stanowił co najmniej 50%.

Natomiast w całym okresie realizacji projektu będziemy monitorować i kontrolować przebieg realizacji zawartych umów. Na tę formę wsparcia zamierzamy skierować 150 osób. Stypendium z tytułu odbywania stażu będzie wypłacane w takiej samej kwocie zarówno dla kobiet i mężczyzn.

Na tą formę wsparcia zamierzamy wydatkować 990 700,00 zł.

Zadanie 2.

Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej - na tę formę wsparcia będą kierowani kobiety i mężczyźni zainteresowani i zarejestrowani w tutejszym Powiatowym Urzędzie Pracy. Zamierzamy na tę formę wsparcia skierować 21 kobiet i 20 mężczyzn. Dotacje będą udzielane w okresie I,II, III i IV kwartału 2010 roku. Natomiast w całym okresie realizacji projektu będziemy kontrolować zgodność realizacji zawartych umów.

Tą formą wsparcia zamierzamy objąć 41 osób. Indywidualne porady zawodowe udzielane kobietom i mężczyznom będą zawierały moduł z zakresu podniesienia poziomu wiedzy wśród kobiet i mężczyzn na temat elastycznych form zatrudnienia, moduł mający na celu promowanie równości płci wśród pracodawców. Celem zadania jest przełamanie barier związanych z podejmowaniem niskopłatnej pracy, pracy poniżej posiadanego poziomu kwalifikacji, a także możliwość pogodzenia życia zawodowego z obowiązkami w gospodarstwie domowym lub opieką nad osobą zależną. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej będą przyznawane w takiej samej kwocie zarówno kobietą i mężczyzną.

Na ta formę wsparcia zamierzamy wydatkować 758500,00 zł.

Zadanie 3.

Promocja projektu - zwrócimy się do firm reklamowych o wykonanie gadżetów promujących projekt dla kobiet i mężczyzn. Gadżety te zostaną wydane osobom zakwalifikowanym do projektu realizowanego przez Powiatowy Urząd Pracy w Kazimierzy Wielkiej. Prześlemy do pracodawców z którymi zawrzemy umowy w sprawie organizacji stażu i do osób, które otrzymają dotacje na podjęcie działalności gospodarczej plakaty promujące nasz projekt. Informacja o projekcie będzie zamieszczona także na stronie internetowej naszego Urzędu. Dodatkowo zamierzamy zamieścić w lokalnej prasie artykuł na temat realizowanego działania.

Na tą formę wsparcia zamierzamy wydatkować 10500,00

Grupa 191 osób uzyska praktyczną wiedzę dostosowaną do aktualnych potrzeb rynku pracy poprzez nabycie nowych doświadczeń lub podwyższenie dotychczas posiadanej wiedzy, a także podejmie własną działalność gospodarczą. Umowy dotyczące odbywania stażu będą zawierane na okres 6 miesięcy, natomiast okres prowadzenia działalności gospodarczej dla osób bezrobotnych które otrzymały dotację będzie wynosił minimum 12 miesięcy.

Produktami poszczególnych form wsparcia będzie:

  1. Staż - ukończenie tej formy wsparcia przez 150 osób.
  2. Jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej - 41 osób otrzyma środki na podjęcie działalności gospodarczej w tym 21 kobiet i 20 mężczyzn.

Wskaźniki produktu:
Liczba osób, które zakończą udział w projekcie - 191,

  1. w tym liczba osób w wieku 15-24 - 80,
  2. w tym liczba osób w szczególnej sytuacji na rynku pracy 110, - liczba osób długotrwale bezrobotnych - 38, - liczba osób niepełnosprawnych - 4, - liczba osób z terenów wiejskich - 80.
  3. w tym liczba osób w wieku 50/64 lata - 29.

Wskaźniki rezultatu:
Liczba utworzonych miejsc pracy w ramach udzielonych z EFS środków na podjęcie działalności gospodarczej - 41,

  1. w tym przekazanych osobom w wieku 15-24 lat 10,
  2. w tym osobom znajdujących się w szczególnie trudnej sytuacji na rynku pracy 7
  3. w tym osobom długotrwale bezrobotnym 2,
  4. w tym osobom z terenów wiejskich 7,

W projekcie 40% uczestników będzie objętych Indywidualnym Planem Działania co stanowi 77 osób w stosunku do ogółu.

Osobom uczestniczącym w projekcie zostanie udzielone kompleksowe wsparcie ze strony Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej poprzez spotkanie z Doradcą zawodowym, Pośrednikiem pracy oraz Specjalistą ds. rozwoju zawodowego.

Osobom kierowanym na staż i rozpoczynającym prowadzenie własnej działalności gospodarczej udzielona zostanie informacja zawodowa lub indywidualna porada zawodowa. Osoby zostaną pobudzone do aktywności własnej a także nastąpi wzrost ich samooceny, inspiracja do działań. Przyczyni się to do ograniczenia marginalizacji społecznej oraz do rozwijania zdolności interpersonalnych, organizacyjnych osób biorących udział w programie. Zwiększy się świadomość uczestników projektu w zakresie dostępnych programów Unii Europejskiej, które mogą przyczynić się do aktywizacji mieszkańców powiatu kazimierskiego. Kobiety i mężczyźni uczestniczący w projekcie podniosą swoją wiedzę na temat polityki równości, godzenia życia zawodowego i prywatnego, elastycznych godzin czasu pracy, a także zrównanie wynagrodzenia. Nastąpi też poprawa sytuacji materialnej osób bezrobotnych, a tym samym ich rodzin.

Rezultaty podjętych działań będziemy analizować na podstawie bazy danych komputerowych, dokumentacji, kart rejestracyjnych, umów, ankiet, statystyk, list obecności dostarczanych comiesięcznie wraz z potwierdzeniem odbycia i stażu. Wszystko czego nauczymy się podczas realizacji tego projektu zostanie wykorzystane w przyszłości przy pisaniu podobnych projektów. Rezultaty projektu przyczynią się do poprawy zdolności do zatrudnienia oraz podnoszenia poziomu aktywności zawodowej.

Wartością dodaną projektu będzie podwyższenie lub uzupełnienie kwalifikacji potwierdzonych stosownym świadectwem lub zaświadczeniem o ukończeniu odbywania stażu. Osoby te nabędą nowe doświadczenie zawodowe i otrzymają zaświadczenie o jego nabyciu, - dzięki wsparciu finansowemu z EFS zwiększy się liczba kobiet i mężczyzn mogących skorzystać ze stażu, a także mogących uzyskać środki na podjęcie działalności gospodarczej. Projekt jest zgodny z polityką i zasadami wspólnotowymi (w tym: polityką równych szans i koncepcją zrównoważonego rozwoju, a także z przepisami zamówień publicznych oraz zasadami dotyczącymi pomocy publicznej).

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę