Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Kazimierzy Wielkiej


Zawartość stron

PROGRAM 6.1.2 Tytuł projektu: "NOWE KADRY"

Program Operacyjny Kapitał Ludzki Priorytet VI Rynek pracy otwarty dla wszystkich działanie 6.1 Poprawa dostępu do zatrudnienia oraz wspieranie aktywności zawodowej w regionie, poddziałanie 6.1.2 Wsparcie powiatowych i wojewódzkich urzędów pracy w realizacji zadań na rzecz aktywizacji zawodowej osób bezrobotnych w regionie.
Problemem występującym na terenie naszego powiatu jest fakt, iż jest to powiat typowo rolniczy. Bieżące analizy rynku pracy obrazują stan zastoju w tworzeniu nowych miejsc pracy. Większość podmiotów gospodarczych to bardzo małe, zazwyczaj rodzinne zakłady pracy. Branża jest ich różnorodna z przewagą handlowej.
Istniejąca sytuacja na terenie powiatu kazimierskiego wynika z faktu likwidacji cukrowni Łubna S.A. oraz ograniczenia zatrudnienia do minimum w Przedsiębiorstwie Ceramiki Budowlanej Odonów Sp. z o.o. Spowolnienie gospodarcze odczuwalne w ostatnich kilkunastu miesiącach to jedna z głównych przyczyn zmniejszania się niesubsydiowanych ofert pracy składanych do naszego Urzędu. W takiej sytuacji pośrednicy pracy aby realizować swoje ustawowe zadania znacznie więcej wysiłku muszą włożyć w pozyskiwanie ofert pracy, odpowiednich dla swoich klientów. Współpraca z zarejestrowanymi w urzędzie bezrobotnym, jeśli ma być uwieczniona sukcesem w postaci podjęcia pracy przez klientów Urzędu, wymaga od pośredników pracy co raz bardziej wysublimowanych i zindywidualizowanych działań, natomiast od doradcy zawodowego procesu doradczego w postaci porad indywidualnych, porad grupowych rozciągniętych w czasie mających na celu lepsze zdiagnozowanie klienta oraz dopasowanie form wsparcia z zakresu doradztwa zawodowego.
Barierą w zatrudnieniu większej liczby pośredników pracy i doradców zawodowych jest ograniczona ilość środków w budżecie PUP na zatrudnienie, wobec czego pozyskanie środków z Unii Europejskiej złagodzi ten problem.
Stopa bezrobocia w powiecie kazimierskim na koniec grudnia 2010 roku wyniosła 11,2%. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że 1911 zarejestrowanych było jako osoby bezrobotne na dzień 31.12.2010 roku. W podziale na płeć 925 osób stanowią kobiety i jest to 48,4% w stosunku do ogółu bezrobotnych osób.
Z ogółu zarejestrowanych jest:
  • osób długotrwale bezrobotnych jest zarejestrowanych 1101 w tym 600 kobiet co stanowi 54,4%,
  • osób bez kwalifikacji zawodowych zarejestrowanych jest 343 w tym 179 to kobiety co stanowi 61,4%,
  • bez doświadczenia zawodowego zarejestrowanych jest 1059 osób bezrobotnych w tym 587 kobiety co stanowi 55,4%,
  • bez wykształcenia średniego zarejestrowanych jest 884 osób w tym 339 kobiet co stanowi 38,34%,
  • z wykształceniem wyższym zarejestrowanych jest 160 osób bezrobotnych w tym 110 kobiet co stanowi 68%,
  • osób do 25 roku życia jest zarejestrowanych 663 w tym 343 kobiet co stanowi 51,7%,
  • osób powyżej 50 roku życia zarejestrowanych jest 258 w tym 85 kobiet co stanowi 32,9%,
  • zarejestrowane kobiety, które nie podjęły zatrudnienia po urodzeniu dziecka w liczbie 234,
  • zarejestrowanych osób bezrobotnych niepełnosprawnych 45 w tym 13 kobiet co stanowi 2,3%.
Powyższe dane zostały przedstawione w oparciu o sprawozdanie o rynku pracy za miesiąc grudzień 2010 MPiPS – 01.
Według danych Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej najwięcej możliwości zatrudnienia odnotowuje się w działalności związanej z handlem, sprzedażą i administracją publiczną. Osoby te bez pomocy i wsparcia zwłaszcza pośredników pracy i doradcy zawodowego  mają niewielkie szanse na znalezienia zatrudnienia.
Również pracodawcy nie wiedząc o możliwościach pomocy oferowanych przez nasz Urząd nie będą mogli rozwijać się i zwiększać zatrudnienia na terenie naszego powiatu. Planowane zwiększenie zatrudnienia pozwoliłoby na bieżąco śledzić rozwój firm już od momentu rejestracji ich działalności.
W chwili obecnej w PUP Kazimierza Wielka zatrudnionych jest 5 pośredników pracy, z tym, że 2 pośredników zatrudnionych jest w ramach realizowanego do 31.12.2011 r. projektu „Pośrednicy". Nowy projekt pt. „Nowe kadry" jest uzasadniony, gdyż obecnie na jednego pośrednika pracy przypada około 382 osoby bezrobotne i poszukujące pracy dla porównania gdyby nie było zatrudnionych dwóch dodatkowych pośredników pracy to liczba osób bezrobotnych i poszukujących pracy przypadająca na jednego pośrednika pracy wyniosłaby około 637 osób. Natomiast w przypadku doradcy zawodowego liczba osób bezrobotnych przypadających wynosi 1911 osób, w przypadku zatrudnienia w ramach niniejszego projektu dodatkowego doradcy zawodowego zmniejszy się do około 955 osób na jednego doradcę zawodowego.

Cele projektu:

Cel główny projektu – wzrost dostępności usług rynku pracy kierowanych do klientów Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej, jak również podniesienie jakości funkcjonowania i zwiększenie efektywności działania tut. Urzędu.
Cele szczegółowe:
  • zwiększenie potencjału administracji publicznej PUP Kazimierza Wielka w zakresie świadczenia wysokiej jakości usług dla osób bezrobotnych i poszukujących pracy oraz pracodawców.
  • rozszerzenie współpracy z nowymi pracodawcami,
  • zwiększenie liczby pozyskiwanych ofert pracy spowoduje większą aktywizację i możliwość znalezienia zatrudnienia przez osoby bezrobotne.
  • większa liczba pośredników pracy i doradców zawodowych usprawni pracę urzędu, zwiększy się dostępność tych usług, a także nastąpi indywidualizacja pracy z klientem.
  • kompleksowa pomoc dla osób korzystających z usług poradnictwa zawodowego mająca na celu podniesienie poziomu aktywności zawodowej.
Uczestnikami projektu będą w szczególności:
  • osoby zatrudnione w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kazimierzy Wielkiej na stanowisku pośrednika pracy z uwzględnieniem zasad równości płci.
  • wyłonione osoby spełniające wymagania do prowadzenia poradnictwa zawodowego.
Zatrudnienia pośredników pracy i doradcy zawodowego będzie miało przede wszystkim na celu:
  • wzrost aktywności w poszukiwaniu pracy szczególnie w grupie kobiet,
  • podniesienie poziomu wiedzy wśród kobiet i mężczyzn zarejestrowanych w naszym Urzędzie na temat elastycznych form zatrudnienia,
  • podniesienie poziomu wiedzy wśród pracodawców na temat elastycznych form zatrudnienia przede wszystkim podczas wizyt u pracodawców.
Cel Projektu jest zgodny z Planem Działania Programu Operacyjnego Kapitał Ludzki dla Priorytetu VI na 2011 rok.
Zatrudnienie pośredników pracy - stażystów – zatrudnione są dwie osoby na stanowiska pośredników pracy, spełniających kryteria ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 Nr 69 poz. 415 z późn. zm.) a w przypadku braku odpowiednich kandydatów na stanowiska pośredników pracy - stażystów. Nabór na wolne stanowisko pracy będzie zakładał równe szanse zarówno dla kobiet i mężczyzn do niego przystępujących.
Zatrudnienie doradcy zawodowego - stażysty – zatrudniona jest jedna osoba na stanowisku doradcy zawodowego, spełniająca kryteria ustawy o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (Dz. U. z 2008 Nr 69 poz. 415 z późn. zm.) a w przypadku braku odpowiedniego kandydata na stanowisko doradcy zawodowego - stażysty. Nabór na wolne stanowisko pracy będzie zakładał równe szanse zarówno dla kobiet i mężczyzn do niego przystępujących.

Rezultaty projektu:

W wyniku zatrudnienia pośredników pracy i doradcy zawodowego osiągniemy twarde mierzalne rezultaty:
  • obniżenie wskaźnika liczby osób bezrobotnych, w szczególności kobiet,
  • kontynuowanie zatrudnienia dwóch osób w PUP Kazimierza Wielka na stanowisku pośredników pracy, oraz zatrudnienie nowego doradcy zawodowego,
  • zmniejszenie liczby osób bezrobotnych i poszukujących pracy przypadających na jednego doradcę zawodowego,
  • zmniejszenie liczby osób bezrobotnych i poszukujących pracy przypadających na jednego pośrednika pracy,
  • zwiększenie liczby zajęć grupowych z poradnictwa zawodowego,
  • zwiększenie wizyt u pracodawców celem zdobycia większej ilości ofert pracy w szczególności dla bezrobotnych kobiet, oraz informowanie pracodawców o elastycznych formach zatrudnienia zwłaszcza dotyczących kobiet.
Uzyskamy również miękkie rezultaty:
  • poprawa jakości świadczonych przez PUP usług, zwłaszcza tych skierowanych dla kobiet,
  • poprawa zadowolenia klientów z usług pośrednictwa pracy i poradnictwa zawodowego w szczególności skierowanych do bezrobotnych kobiet,
  • zmniejszenie czasu oczekiwania przez bezrobotnych na usługę,
  • efektywniejszy podział obowiązków z zachowaniem zasady równych szans dla kobiet i mężczyzn,
  • łatwiejszy kontakt pracodawców z pośrednikami pracy,
  • większa różnorodność świadczonych usług.
  • Rezultaty podjętych działań będziemy monitorować na podstawie liczby pozyskiwanych ofert pracy, liczby wizyt u pracodawców, liczby osób zaktywizowanych w wyniku kontynuowania zatrudnieniu dodatkowych pośredników pracy i nowego doradcy zawodowego, liczby porad zawodowych, informacji zawodowej oraz zajęć grupowych z poradnictwa zawodowego. Będziemy również analizować statystyki dotyczące osób bezrobotnych w szczególności liczby osób bezrobotnych zarejestrowanych w PUP oraz stopy bezrobocia dotyczącą naszego powiatu. Osiągnięte rezultaty przyczynią się do wzrostu dostępności usług rynku pracy kierowanych do klientów Powiatowego Urzędu Pracy w Kazimierzy Wielkiej, jak również podniesienie jakości funkcjonowania i zwiększenie efektywności działania tut. Urzędu.

Partnerzy

Na skróty

 Przejdź na górę