Programy aktywizacyjne i projekty urzędu - Powiatowy Urząd Pracy w Kazimierzy Wielkiej

Zawartość stron

Program 6.1.3 Tytuł projektu: "TWOJA SZANSA"

Okres realizacji projektu: rok 2014

Projekt „Twoja Szansa" realizowany jest na podstawie aneksu z dnia 31.03.2014 roku do umowy nr UDA-POKL.06.01.03-26-003/08-00 z dnia 31.03.2008 roku. Kwota dofinasowania na rok 2014 wynosi 2 129 700,00 zł. Problem bezrobocia jest bardzo mocno zarysowany na terenie naszego rolniczego powiatu kazimierskiego. Bieżące analizy rynku pracy obrazują stan zastoju w tworzeniu nowych miejsc pracy. Większość podmiotów gospodarczych to bardzo małe, zazwyczaj rodzinne, a nawet jednoosobowe zakłady nie zainteresowane zatrudnianiem pracowników. Branża ich jest różnorodna z przewagą handlowej. Stopa bezrobocia w powiecie kazimierskim na koniec 2013 roku wyniosła 13,6%, na koniec października 2014 roku wyniosła 12,3%. W liczbach bezwzględnych oznacza to, że na koniec 2013 roku 2292 osób było zarejestrowane jako bezrobotne a na koniec października 2014 roku 2030 osób zarejestrowanych było jako bezrobotne. Projekt adresowany jest do kobiet i mężczyzn zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy w Kazimierzy Wielkiej jako bezrobotne, w tym osoby znajdujące się w szczególnej sytuacji na rynku pracy, wymienione w art. 49 ustawy z dnia 20 kwietnia 2004r. o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy (tekst jednolity: Dz. U z 2013r. poz.674 z późn. zm.) tj. bezrobotny do 25 roku życia; bezrobotny długotrwale albo po zakończeniu realizacji kontraktu socjalnego, kobieta która nie podjęła zatrudnienia po urodzeniu dziecka; bezrobotny powyżej 50 roku życia; bezrobotny bez kwalifikacji zawodowych, bez doświadczenia zawodowego, bez wykształcenia średniego; bezrobotny samotnie wychowujący co najmniej jedno dziecko do 18 roku życia; bezrobotny który po odbyciu kary pozbawienia wolności nie podjął zatrudnienia; bezrobotny niepełnosprawny; bezrobotny w okresie 12 miesięcy od dnia określonego w dyplomie, świadectwie lub innym dokumencie poświadczającym ukończenie szkoły wyższej, który nie ukończył 27 roku życia. Grupa ta posiada wiele problemów w poruszaniu się po rynku pracy a tym samym zmniejszają się ich szanse na samodzielne znalezienie pracy.

Cele projektu:

Celem projektu jest podniesienie aktywności zawodowej bezrobotnych kobiet i mężczyzn zarejestrowanych w Powiatowym Urzędzie Pracy Kazimierza Wielka. Cele szczegółowe projektu to: nabycie nowych umiejętności i doświadczenia zawodowego wśród kobiet i mężczyzn, wzmocnienie mobilności i elastyczności zawodowej, zwalczanie stereotypów płci w obszarze zatrudnienia, wzrost aktywności w poszukiwaniu pracy zarówno w grupie kobiet i mężczyzn. Powyższe cele zostały osiągnięte poprzez kompleksową aktywizację 292 osobowej grupy kobiet i mężczyzn.

Zadania do realizacji:

W ramach projektu przyznano 17 osobom jednorazowe środki na podjęcie działalności gospodarczej. Nowo powstałe firmy działają w większości w dziedzinie usługowo - handlowej tj.: budownictwo, edukacja, handel detaliczny. Ponadto w ramach projektu skierowano 196 osób bezrobotnych na staże. Osoby bezrobotne odbywały staż głównie u pracodawców prywatnych działających w branży handlowo - usługowej. Z kolei dla 53 osób bezrobotnych zorganizowano indywidualne szkolenia zawodowe. Osoby skierowane na szkolenie nabyły nowe uprawnienia głównie w zawodach: operator koparko-ładowarki, kierowca kategorii C, C+E,D, świadectwo kwalifikacji do przewozu osób i rzeczy. Na prace interwencyjne skierowanych zostało 13 osób bezrobotnych. W ramach projektu zostało wyposażonych lub doposażonych 10 stanowisk pracy dla osób bezrobotnych a kolejne 3 są aktualnie w trakcie realizacji.

Wartość projektu:

Łączna wartość projektu wynosi 2 205 426,52 zł z czego dofinasowanie w ramach PO KL wynosi 2129700,00 zł, natomiast 73726,52 zł to kwota wkładu własnego.